Po kilku latach nawet najlepiej zabezpieczone tarasy z drewna zaczynają zielenieć. Zieleń jest skutkiem przenikania wszelkiego rodzaju porostów poprzez farbę lub impregnat, który zazwyczaj przestaje już wtedy działać skutecznie.

Co wtedy? Jak doczyścić tarasy z drewna? Jak nie uszkodzić, nie postrzępić ryfli w czasie czyszczenia?

  1. Do czyszczenie drewna należy wykorzystać myjkę o ciśnieniu max. 150 Bar. Powyżej tego poziomu następuje strzępienie się drewna.
  2. Należy wykonać dokładne oględziny każdej z desek pod kątem ewentualnych uszkodzeń i zapamiętać te miejca gdzie trzeba być szczególnie ostrożnym z ciśnieniem.
  3. Do czyszczenia profesjonalnego najlepiej użyć myjki z grzaniem wody czyli takiej, która w kotle podgrzeje temperaturę wody do 60-80 stopni Celsjusza.
  4. Czyszczenie nalezy wykonać przy pomocy dyszy płaskiej pod róznymi kątami lub z pomocą dyszy turbo (dyszy rotacyjnej) tylko w ten sposób istnieje możliwość dokładnego wyczyszczenia ryfli w miejscach trudno dostępnych.

Jak to wygląda w praktyce pokazujemy poniżej.

Do czyszczenia tarasów z drewna najlepiej nie stosować detergentów gdyż może mieć to złe skutki przy późniejszym malowaniu lub impregnowaniu powierzchni.