Usuwanie nalepek, klejów i folii to jedno z najtrudniejszych zadań. Bardzo często dochodzi do konieczności ściągnięcia folii z ram nowych okien co utrudnia zadanie z powodu tego że mamy do czynienia z nowymi oknami, które w żadnym stopniu nie mogą zostać pobrudzone.

Przede wszystkim im szybciej folie zostaną ściągnięte tym lepiej. Długie wystawienie na słońce tylko utrudni zadanie usunięcia folii dlatego im szybciej zostaną usunięte tym lepiej.

Usunięcie zawsze należy rozpocząć od najmniej inwazyjnych środków.

  • Parownica – para skierowana w róg nalepki czy folii pozwoli na łatwe usunięcie folii krok po kroku. Powolne rozgrzewanie rogu folii czy nalepki pozwoli na jej powolne usuwanie. I choć może się to wydawać powolnym sposobem na usunięcie nalepek może być najszybszym i najłatwiejszym sposobem.
  • Kolejny sposób to odpowiednia chemia, która rozpuszcza kleje, smołę i farbę. Tutaj polecamy środki takie jak rozpuszczalniki, środki do usuwanie smoły czy inne opatek o np. kwasek cytrynowy.
  • Kolejna metoda, dość rzadko stosowana przez nas lecz również przynosząca rezultaty – ale nie zawsze – to zastosowanie opalarki. Opalarka zmniejsza rozciągliwość materiału i przyśpiesza jego rwanie dlatego dość trudno jest odrywać folię równomiernie, mimo iż temperatura osłabia wiązanie kleju.

Bardzo często usuwanie naklejek rozpoczyna się od usunięcia folii, nalepki jednak po tym zabiegu pozostaje klej, który również trzeba usunąć z czyszczonej powierzchni. W takiej sytuacji należy użyć czegoś ściernego, co pozwoli na przeniesienie kleju na powierzchnię np. ściereczki z mikrofibry, częściej pada ściernego takiego jak:

Czyszczenie chemią VS czyszczenie parownicą?

Czyszczenie parownicą jest w większości wypadków bezpieczne dla czyszczonej powierzchni czego nie można powiedzieć o każdej chemii. Środki chemiczne do usuwania klejów bardzo często usuwają lub odbarwiają czyszczoną powierzchnię.