Dokładne mycie to czynność, która powinna być wykonana regularnie. Dokładne mycie raz na miesiąc czy raz na 2 tygodnie powinno sprawić, że samochód będzie lśnił czystością. Można auto zawieźć do specjalistycznej myjni samochodowej lecz równie dobrym rozwiązaniem jest samodzielne mycie samochodu pod domem. Auto będzie czyste, auto dłużej zachowa swoją wartość.

Zacznij od zewnętrznych części. Karoseria, podwozie, szyby opony itp.

Samodzielne mycie samochodu szybkie i skuteczne kojarzy się z użyciem myjki ciśnieniowej. Myjka ciśnieniowa z pianownicą to najlepszy zestaw do kompleksowego mycia samochodu. Posiadając odpowiednie akcesoria, wyczyścisz swój pojazd w krótszym czasie i oszczędzisz wodę.

  • Zacznij od piany. Jeśli auto jest bardzo mocno ubrudzone to silna piana o PH 12-14 pozwoli na szybkie usunięcia nawet silnych zabrudzeń. Jeśli Twój samochód jest znacznie częściej czyszczony i wymaga delikatniejszego traktowania to lepiej zastosować pianę o PH ok 7.0.
  • Pianownice znajdujące się na wyposażeniu myjek ciśnieniowych pozwalają na nałożenie piany, która bardzo dobrze trzyma się na powierzchni karoserii.
  • Kolejne akcesoria to miękkie szczotki do “poruszenia brudu” oraz szczotki do mycia felg, które pozwalają na dostanie się nawet w najmniejsze szczeliny.
  • Dysza turbo inaczej zwana dyszą rotacyjną pozwala na rozbicie brudu znacznie szybkciej szczególnie jesli chodzi o podwozie samochodu.
  • Lanca o zmiennym koncie może pozwolić na wyczyszczenie podwozia bez konieczności podnoszenia samochodu na podnośniku. Lance tego typu mają możliwość regulacji konta do 180 stopni.
  • Ważnym elementem jest również zaopatrzenie się w grube ścierki, ręczniki do zbierania wody po płukaniu. Dzięki temu zabiegowi nie pojawią się zacieki na karoserii.

Jeśli lubisz dbać o czystość swojego samochodu to inwestycja w zakup myjki ciśnieniowej na pewno się zwróci wystarczy tylko dobrać urządzenie do Twoich potrzeb oraz kupić odpowiednie środki i akcesoria do myjki.

Ważne jest również to że większość tych samych akcesoriów do myjki ciśnieniowej poradzą sobie również do czyszczenia elewacji, dachów, kostki brukowej, mebli ogrodowych oraz innych elementów małej architektury.

Myjka ciśnieniowa jest bezpieczna dla lakieru! To najczęściej myjnie szczotkowe prowadza do pojawienia się matowego lakieru na samochodzie czy pojawieniu się rys wymagających kosztownego zabiegu polerowania samochodu. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj szamponu. Silne zasadowe szampony o wartości PH 12 i wyższej mogą doprowadzić do uszkodzeń lakieru. Ale silne wypłukanie pozwoli na uniknięcie tego problemu.

Wyczyść wnętrze samochodu

Deska rozdzielcza, kokpit samochodu to jedno z najważniejszych miejsc w samochodzie. Świadczy o właścicielu i pozwala na spędzie przyjemnego czasu w podróży.

Czyszczenie deski rozdizelczej. Deska może być wykonana z plastiku lub ze skóry. Dlatego dobranie odpowiedniego środka do czyszczenia deski rozdzielczej jest bardzo ważne.

Zadbaj o bezpieczeństwo. Nie spryskuj preparatem do czyszczenia kokpitu kierownicy i pedałów. Wówczas stałyby się śliskie, a to zagraża twojemu bezpieczeństwu. Nie spryskuj również szyb – powstaną wówczas na nich smugi trudne do usunięcia. W tym celu sięgnij po specjalny preparat do czyszczenia  samochodowych szyb.

Środki do szyb pozwalają na pozbycie się smug i zwiększeniem widoczności. Dzięki temu nawet w nocy nasze szyby zapewnią świetną widoczność.

JEDNAK JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH CZYNNOŚCI JEST ODKURZANIE AUTA.

Odkurzanie samochodu jest jednym z najważniejszych elementów w procesie dbania o wnętrze samochodu. Odkurzać można każdym odkurzaczem do kurzu. Ważne aby odkurzać bagażnik, dywaniki, podłogę pod dywanikami i oczywiście fotele. Miękkie szczoteczki w różnych kształtach z włosiem pozwalają na dotarcie do najtrudniejszych miejsc.

Pranie samochodu odkurzaczem piorącym to już zupełnie inne zadanie. Powinno być wykonane z pomocą odkurzacza piorącego np. Karcher Puzzi ale o tym w innym artykule.

Regularne sprzątanie to podstawa. Lepiej sprzątać systematycznie ale częściej aniżeli raz na jakiś czas długo i dogłębnie.